Derinnger WOLF

Jméno konstruktéra zbraní Jiřího Dresslera, který žije a tvoří ve Křtinách u Brna není střelecké veřejnosti neznámé. Na stránkách odborných časopisů jsme se mohli seznámit s jeho karabinou FOX .

Tato malá flobertka dosáhla po dvou letech výroby takové obliby, že výrobce nestačil zásobovat trh. Proto o výrobu zbraně projevila zájem firma KROKO, která odkoupila patenty a zahájila její licenční výrobu pod značkou KORA model FOX.

Tato hračka pro malé i velké byla letos presentována na výstavě IWA 2001 v Norimberku, kde sklidila příslušný zájem.

Své ostruhy získal Jiří Dressler za jedenáctiletého působení v podniku Zbrojovka Brno na postu konstruktéra.

Podílel se mimo jiné i na vývoji samonabíjecí malorážky ZKM 611, kde načerpal mnoho užitečných zkušeností, především od známých konstruktérů zbraní Karla Pištěckého a ing. Jiřího Biela.

Poté působil 7 let ve firmě KORA, kde se věnoval konstrukci revolverů různých ráží, například osmiranný malorážkový revolver, který se stal velmi oblíbenou zbraní.

Roku 1998 založil Jiří Dressler svojí vlastní firmu, která nese jeho jméno.

 

Nová zbraň – derinnger VOLF

Počátkem tohoto roku se na našem trhu objevila novinka – malá kapesní pistole kompaktních rozměrů, která se vyznačuje velmi malou hmotností - ¼ kg.

Vzhledově připomíná jednoranný derinnger – oblíbenou zbraň falešných hráčů divokého západu. Tento deringer lze nosit stále při sobě, například v kapse kalhot, náprsní kapse nebo třeba v dámské kabelce.

Navíc se jedná o velmi spolehlivý výrobek z vysoce kvalitních materiálů obráběných klasickou technologií se stoprocentním podílem ruční práce. Jde téměř o zakázkovou výrobu určenou pro úzký okruh zájemců.

Naprosto vyjímečně se zde u floertky objevuje celoocelová konstrukce namísto levných a málo odolných zinkových slitin doposud běžně užívaných. Jedná se o kvalitní oceli, které jsou navíc tepelně zpracované.

Díky této skutečnosti je zbraň téměř nezničitelná. Například na součástky spoušťového a bicího mechanismu je použita nástrojová ocel třídy 19 312.

Výrobcem provedená zkouška bicího mechanismu – spuštění 5 000 x na prázdno,aniž by došlo k sebemenšímu poškození hovoří za vše.

Pažba je z ušlechtilého dřeva s kvalitní apretůrou.

Energie střely vypálené z tohoto derinngeru nepřesahuje 7,5 Joule, takže k držení této zbraně není potřeba zbrojního průkazu. Nejedná se tedy o zbraň podléhající registraci dle zákona č.228/1995 Sb.

Pistoli je možné zakoupit v některých prodejnách se zbraněmi – například v Praze u  paní Brymové na Staroměstském náměstí nebo na Slezké ulici v prodejně BVS, popřípadě v Brně v KOZAPU na Rašínově ulici, nebo přímo u výrobce t.j.  Křtiny 197    PSČ 679 05   tel.: 0506 439 202.

Cena derinngeru na pultech prodejen přesahuje pět tisíc korun a vzhledem ke kvalitě použitých materiálů a precisnímu zpracování je ve velmi dobrém poměru k užitným hodnotám zbraně.

Tato rarita, která se vyrábí v malých sériích zaujme především sběratele a milovníky zbraní.

 

Technické údaje:

Ráže

Střelivo

Délka hlavně  

Celková délka

Šířka

Hmotnost

 .22

.22 Flobert

         3"

     160 mm

32mm

   0,25 kg

 

 

Volně prodejné flobertky s energií nepřesahující 7,5 Joule se díky snadné dostupnosti v posledních letech těší velké oblibě všech fandů střeleckého sportu. Na našem trhu jsou již několik let nabízeny revolvery brněnských firem pod značkami KORA a ALFA. Navíc jsou do naší republiky dováženy revolvery zahraničních výrobců.

Ve většině těchto případů se jedná o zbraně dosahující hmotnosti téměř jednoho kilogramu, což uspokojí zájemce o zbraň běžné a větší velikosti. Zájemci o pistoli, zejména menších rozměrů kapesní velikosti však nemohli být uspokojeni. Až teprve nyní se situace změnila.

 

Konstrukce zbraně

Pistole se vyznačuje jednoduchou, ale nápaditou konstrukcí, která je chráněna dvěma patenty.

Tělem zbraně prochází příčně tříranný zásobník.

Kohoutek má zdrsněný povrch rýhováním. Pro bezpečnou manipulaci se zbraní lze natáhnout do pojistné polohy – potom nemůže dojít k výstřelu ani při nechtěném pádu na zem.

Pistole je vybavena dvoufunkční pojistkou, která zabraňuje výstřelu v případě, kdy není osa nábojové komory totožná s osou hlavně. Po zmáčknutí spouště je posuvný zásobník blokován.

Zbraň je vybavena pevnými mířidly vyfrézovanými přímo na těle. Mířidla jsou vidět pouze v případě, je li kohout natažen v bicí poloze a jsou dobře čitelná.

 

Snadná a jednoduchá manipulace se zbraní

 

Ovládání derinngeru je naprosto nenáročné, svede to bez nadsázky i malé dítě.

Za zvláštní zmínku stojí velmi lehké natahování kohoutku, které nečiní potíže ani křehké mladé dámě.

Prázdné nábojnice ze zásobníku se vysouvají vytahovačem umístěným pod hlavní.

Zbraň není třeba při čištění rozebírat, jednoduše se vytěrákem vytře hlaveň a nábojové komory a lehce nakonservuje olejem.

 

Střelba z derinngeru WOLF

  S požitkem jsem si vychutnal střelbu z této malé pistolky na vzdálenost 10 m. Přes její nevelkou velikost překvapivě dobře padne do ruky, takže umožňuje pevné uchopení.

To se příznivě projeví při střelbě. Malý zpětný ráz, nízký hluk výstřelu provázený zášlehem na ústí hlavně a všem milovníkům zbraní důvěrně známá vůně spáleného prachu je velmi příjemným zážitkem.

Překvapila mně přesnost zbraně. Ta v mnoha případech nepřesáhla rozptyl tří zásahů 20 mm.

To lze přičíst velmi přesné dvanácti drážkové hlavni vyrobené nově vyvinutou technologií, která je výrobcem velmi pečlivě utajována.

Spoušť má kultivovaný chod bez znatelného drhnutí a s minimalizovanou boční vůlí. Má také  poměrně malý odpor, takže nedochází ke stržení zbraně při střelbě.

Pokud se chce čtenář dozvědět víc, pan Dressler je vstřícný člověk a rád odpoví jakékoliv dotazy na tel.č. 607 203 768.

 

                                                                                                 Milan Krbálek     ISŠ - COP BRNO